Nietypowe okno w nowoczesnym salonie

Dom bez klamek

W ostatnim czasie wzięłam się za bary z wielce poważnym tematem, jakim jest okno, i podczas rozeznania w temacie utkwiło mi w pamięci stwierdzenie, że nawet dom “bez klamek” będzie domem z oknami. Chociaż samo zdanie bez kontekstu z artykułu, kojarzy mi się nieco psychodelicznie, to jednak przewrotnie oddaje sedno sprawy. Wyczytałam je na stronie, za której istnienie jestem osobiście bardzo wdzięczna autorom i z tego powodu czuję się zobowiązana do poświęcenia paru linijek na pochwalenie tego adresu.

Oknotest.pl to bogate i zaskakująco rzetelne kompendium wiedzy o tematyce okiennej, które wnikliwie traktuje zarówno o samych oknach jak i aspektach ich montażu, nowinkach technologicznych oraz firmach montażowych. Dzięki tej stronie doedukowałam się w kwestiach technicznych zarówno tych oczywistych jak i tych, z których jako laik nie zdawałam sobie sprawy. Zweryfikowałam poglądy i, co ściągnęło nam kamień z serca, namierzyłam certyfikowaną i polecaną firmę montażową w naszej okolicy, która profesjonalnie wykona tzw. ciepły montaż okien. O tego rodzaju montażu również zaczerpnęłam wiedzy na wspominanej stronie i okazał się on odpowiedzią na moje obawy związane z niepotrzebnymi stratami energetycznymi. Jak wiecie oprócz aktualnych przepisów prawnych również nasze sumienie i portfel obligują do energooszczędności. Sam temat szeroki i głęboki, na dodatek pełno w nim prądów płynących każdy w inną stronę i zapewne wyskoczy z za krzaka nie raz podczas projektowania i budowy domu. Nie czuję się odpowiednią osobą do przekazywania tutaj szczegółowych informacji, są one o wiele lepiej i ciekawiej opisane na oknotest.pl, tym bardziej, że suto oprawione materiałem zdjęciowym i filmowym. Dość, że zamieszczam linka dla wszystkich potrzebujących wsparcia w wyborze okien i gorąco zachęcam do zapoznania się ze stroną oknotest.pl.

Teraz z czystym sumieniem mogę przejść do przyjemności, oglądania i pokazywania zdjęć aranżacji i realizacji z oknem w roli głównej. Od kiedy okno stało się niebagatelnym elementem przestrzeni architektonicznej, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, nareszcie można nacieszyć oko żywym obrazem, jakim przecież jest to co przez nie widzimy, na dodatek w gustownie zaprojektowanej ramie. Okno nie jest już tylko niezbędnym źródłem światła, ale również detalem architektonicznym i wyróżnikiem elewacji, elementem wystroju wnętrza, a nawet częścią użytkową naszego living space. Czy w obecnych czasach możliwe jest połączyć estetykę z jak najlepszymi parametrami technicznymi tak, aby ani to pierwsze ani drugie nie pozostawiało już nic do życzenia? Zakładam, że jest to już wyłącznie kwestia zasobności portfela.

Pod względem dizajnu okna to woda na mój młyn. Przeczesując internet natknęłam się na niesamowite, piękne, niemal nierzeczywiste aranżacje. Czy to będzie niepotrzebny patos jeśli napiszę, że okno może kształtować sposób postrzegania świata? Duże przeszklenia, zamknięte w nowoczesną formę, nienaruszone lub pocięte w określone kształty nadają rytm i harmonię lub pobudzają dynamikę życia codziennego. Jak szeroko panoramiczny telewizor tylko z o wiele lepszej jakości obrazem i bez zbędnego szumu komunikacyjnego. Są też okna, które opowiadają historie, wydobywają wspomnienia, pielęgnują ciepło domowego ogniska. Mistrzostwem zaś jest połączyć nowoczesność z tradycją i stworzyć okna, które patrzą na świat oczyma duszy domu, jako pełen życia, architektoniczny element sztuki nieożywionej.

Marzę o takich oknach, przy których stanie ze ścierką w jednej ręce i sprayem do szyb w drugiej stanie się moim hobby. Podczas gdy Pan domu będzie polerować miskę olejową od motoru, ja, w slowmotion, z błogim uśmiechem na ustach będę polerować szyby okienne… 😉